Czym są maseczkomaty?

W czasach pandemii koronawirusa należy zadbać o jak najlepsze zabezpieczenie się przed zachorowaniem. Produktami pierwszej potrzeby stały się maseczki ochronne na twarz, jednorazowe rękawiczki czy płyny i żele antybakteryjne do dezynfekcji dłoni. Nie trzeba szukać ich w Internecie czy pytać w każdej aptece o ich dostępność – kupisz je bez kolejki w maseczkomatach, które pojawiły się już w pierwszych miastach w Polsce. 

Obowiązek noszenia maseczek

Maseczki, rękawice, przyłbice, stroje ochronne i środki do dezynfekcji rąk oraz powierzchni niespodziewanie stały się w dobie pandemii koronawirusa towarami pierwszej potrzeby. Podaż szybko okazała się za niska w stosunku do dużego popytu, co doprowadziło także do problemów z dostępnością i nagłym skokiem cen. 

Na ulicach miast stanęły specjalne automaty sprzedażowe – tzw. maseczkomaty – w których można kupić m.in. maseczkę czy płyn odkażający do rąk. To sposób na bezpieczny i bezproblemowy zakup środków higienicznych. 

Automaty z maseczkami ochronnymi

Od 16 kwietnia 2020 w Polsce obowiązkowe jest zakrywania ust oraz nosa w miejscach publicznych. Każdy, kto wychodzi z domu, musi założyć maseczkę ochronną, którą można kupić lub uszyć samodzielnie, ew. użyć szalika. Maseczki dostępne są m.in. w aptekach, sklepach i zakładach szwalniczych. 

W pierwszych miastach, w Warszawie i Krakowie (sprawdź maseczkomaty – lokalizacje), dostępne są one także w specjalnych maseczkomatach. Można je kupić tak jak puszkę z ulubionym napojem, baton czy kanapkę. Popyt na maseczki, rękawice i inne akcesoria jest tak duży, bo coraz więcej osób musi się zabezpieczać. Na problemy z ich dostępnością odpowiedzią są właśnie maseczkomaty. 

Maseczkomaty – co poza maseczkami można w nich kupić? 

W automatach dostępne są nie tylko maseczki, ale też inne podstawowe akcesoria wspomagające ochronę przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 czy grypą, które są przenoszone drogą kropelkową. 

Można w nich kupić również płyny do dezynfekcji, rękawiczki jednorazowe nitrylowe oraz żele do rąk w płynie lub saszetce. Możliwość zakupu środków ochronnych w automatach jest bardzo wygodna – można się w nie zaopatrzyć zawsze w razie potrzeby. 

Jak jeszcze chronić się przed koronawirusem? 

Jak dotąd nie ma szczepionki przeciw koronawirusowi COVID-19, dlatego należy stosować dostępne rozwiązania prewencyjne. Mimo że przenosi się on drogą kropelkową, może przetrwać na przedmiotach codziennego użytku – jak telefon, komputer, uchwyt w autobusie czy klamka od drzwi. 

Priorytetem w walce z nim jest częsta i staranna higiena rąk, czyli mycie przez około 30 sekund, a także dezynfekcja rzeczy, którymi się posługujemy, gdyż na nich drobnoustroje mogą pozostawać od kilku godzin do kilku dni – zależnie od rodzaju materiału. Należy też unikać dotykania oczu, nosa i ust. Działania te stosuje się też w celu zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową.

Powinno się również unikać kontaktów z innymi ludźmi, a przede wszystkim zbiorowisk, ograniczyć wyjścia z domu i korzystanie z komunikacji miejskiej do niezbędnego minimum. Będąc na kwarantannie, należy przestrzegać jej zasad, aby nie narażać zdrowia innych.

Dowiedz się więcej na temat maseczkomatów.