Bezpieczeństwo z automatu – maseczkomaty na ulicach Polski

Misją firmy Vendmed jest zapewnienie łatwego dostępu do produktów ochronnych i higienicznych na terenie całej Polski oraz krajów europejskich, które będą bezkompromisowej jakości.

Pandemia koronawirusa stworzyła nowy rynek. Rynek ogólnodostępnych produktów medycznych chroniących przed ekspozycją na mikroby i umożliwiających dezynfekcję rąk. Warto jednak zwracać uwagę na ich jakość, bo wiele z tych produktów pozostawia wiele do życzenia, tak że często korzyści z ich używania są czysto psychologiczne. Głośna była sprawa dużego zamówienia dostawy produktów, którym miało brakować odpowiednich atestów, tak że nie wiadomo było czy przydadzą się w warunkach pandemii.

Choć prawie wszyscy zaopatrzyli się w zapas potrzebnych produktów, dostępność tych dobrej jakości jest nadal ograniczona. Naprzeciw temu zapotrzebowaniu wychodzą maseczkomaty. Jak nazwa wskazuje, są to automaty umożliwiające zakup podstawowych produktów potrzebnych w prewencji koronawirusa. Dostępne są już w trzynastu miejscach w Polsce.

To oferta zarówno dla tych, którzy chcą łatwo zakupić wysokiej jakości maseczki, rękawiczki czy środki dezynfekujące, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw, którzy chcą zapewnić taką możliwość klientom, umieszczając maseczkomat w swoim lokalu.

W automacie dostępne są trzy rodzaje produktów. Przede wszystkim maseczki medyczne. W sieci krąży grafika, wskazująca, że jeśli nosisz maskę i spotkasz osobę z koronawirusem, która jej nie nosi, masz 70% prawdopodobieństwa zarażenia. Prawdopodobieństwo zarażenia spada do 5%, jeśli ktoś z koronawirusem nosi maskę i zetknie się z kimś bez maski, a do 1,5%, jeśli obie osoby noszą maski.

Jest to jednak zbiór informacji jedynie połowicznie poprawnych. Nikt nie jest w stanie określić dokładnych procentowych wartości, w jakich wirus będzie zaraźliwy dla innych. Niewątpliwie jednak noszenie maseczki znacznie podwyższa bezpieczeństwo nasze, a przede wszystkim chroni innych przed mikrobami pochodzącymi z naszego organizmu.

Maseczki dostępne w maseczkomatach to trzywarstwowe maseczki medyczne wysokiej jakości.

Zakupić można również żel antybakteryjny. Środek do odkażania rąk zawiera 70% alkohol, który działa bakteriobójczo i wirusobójczo. Środki dezynfekujące wykazują skuteczność na poziomie 99,99%. Powinniśmy go stosować wielokrotnie w ciągu dnia, po każdym kontakcie dłoni z przedmiotami ogólnodostępnymi tj. na przykład po wycieczce do sklepu czy nawet spacerze, gdzie możemy dotknąć poręczy, guzików przy sygnalizacji świetlnej, siedzeń w autobusach etc. Powinniśmy ich używać każdorazowo przed dotknięciem oczu, ust czy nosa. Żel zastępuje nam mycie rąk i radykalnie zmniejsza ryzyko zarażenia. Wielokrotne używanie preparatów na bazie alkoholu może powodować wysuszenie dłoni, dlatego żele dostępne w maseczkomacie zawierają aloes, który dodatkowo pielęgnuje i nawilża dłonie.

W sytuacjach, kiedy jesteśmy zmuszeni wystawiać nasze dłonie na kontakt z powierzchniami, których dotyka wiele innych postronnych osób, warto zaopatrzyć się w jednorazowe rękawiczki. One również dostępne są w maseczkomatach. Choć powinny je dostarczać np. sklepy, często są niedostępne, bądź przechowywane w warunkach, w których ich użycie staje się bezsensowne. Wiele osób ignoruje te zalecenia, dlatego warto mieć parę własnych rękawiczek.

Wkrótce w maseczkomatach mają być też dostępne testy na koronawirusa, pozwalające na zrobienie wymazu, który odebrany przez kuriera zostanie przebadany w laboratorium, skąd otrzymamy informację na temat naszego stanu zdrowia. Testy zostały opracowane przez polską firmę GeneMe. Składać się będą z zestawu pobraniowego, w skład którego wchodzą rękawiczki jednorazowe, wymazówki oraz pojemniki transportowe wypełnione buforem.

Maseczkomaty znajdziecie głównie w Krakowie i Warszawie. W Krakowie między innymi na pętlach autobusowych: Bronowice Małe, Borek Fałęcki, Czerwone Maki, a także w paru marketach na terenie miasta. W stolicy przy ulicy Odyńca oraz Mozarta.

Więcej informacji zarówno dla klientów bezpośrednich, jak i tych, którzy chcą sprawdzić możliwość zamówienia maseczkomatu, znajdziecie na stronie głównej maseczkomatów.